Who We Are

BWS relies upon an energetic and dynamic team of Waldorf-trained educators. Our teachers come from around the world to share the wonders of Waldorf education with our Brooklyn-based community. Together, we learn from one other’s range of experiences and delight in each of our individual gifts.

Collaboration among teachers, staff, and students is highly encouraged, and BWS faculty work together with enthusiasm to care for the entire community. Maintaining such a mutually-supportive working environment ultimately helps our students develop their own sense of social responsibility.

 

Meet Our Faculty

Early Childhood

Parent – Child

  • Meggan Gill, Lead Teacher
  • Debbie Campbell, Assistant Teacher

 

Nursery East

  • Gun Blue, Lead Teacher
  • Moni Pen, Assistant Teacher

 

Nursery West

  • Monika Stanislawek, Lead Teacher
  • Elise Pizzonia, Assistant Teacher

 

Kindergarten North

  • Jenn Wilenta, Lead Teacher
  • Cecilia Torres, Assistant Teacher

 

Kindergarten South

  • Monica Sibrizzi, Lead Teacher
  • Keri Lynn Patton, Assistant Teacher

 

Kindergarten East

  • Gillian Zagorski, Lead Teacher
  • Dawn Warfield, Assistant Teacher

 

Additional

  • Meg Hardwick, Early Childhood Support & After Care Coordinator

Lower School

  • Casey Kealey, Grade 1 Class Teacher
  • Aiyana Masla, Grade 1 Assistant Teacher
  • Elana Margolis, Grade 2 Class Teacher
  • Bianca Brousseau, Grade 3 Class Teacher
  • Allison Stovall, Grade 4 Class Teacher
  • Sarah Casey, Grades 3 & 4 Support Teacher
  • Catherine O’Brien, Grade 5 Class Teacher

Middle School

  • Kiana Ward, Grade 6 Class Teacher
  • Steven Simonak, Grade 7 Class Teacher
  • Lidija Juka, Grade 8 Class Teacher

Specialty Subjects

  • Chris Castelli, Mathematics & Technology Teacher
  • Orlando Colón, Movement Teacher & Lower Grades Spanish Teacher
  • Finn Bell, Upper Grades Athletic Director
  • Jayanthi Bunyan, Music Teacher
  • Sibylle Johner, Music Director & Orchestra Teacher
  • Emily Yue Xu, Mandarin Teacher
  • Aliya Khan, Upper Grades Spanish Teacher
  • Lillian Olney, Handwork Teacher
  • Laura Montaño, Handwork Mentor
  • Dorke Poelz, EC, Handwork, and After School Support
  • Debbie Campbell, Afternoon Program Teacher
  • Conor Klein, Woodworking Teacher

Learning Support Team

  • Christie Byrd, Interim Learning Support Coordinator, Fall 2019
  • Christina Pantazis-Blades, Learning Support Chair
  • Dr. Keneca Boyce, Guidance Counselor
  • Dr. Simone Hidary, School Psychologist

Parent Association Chairs

  • Dini Rao
  • Korbin Heiss
  • Matt Dawson

Board of Trustees

  • Randy Yuen, President
  • Alex Blades, Treasurer
  • Chris Castelli, Faculty Representative
  • Meggan Gill, Faculty Representative
  • Denese Giordano, Administrative Representative
  • Cynthia Hammond
  • Kristin Mathis, Pedagogical Administrator
  • Konrad Meissner
  • Christina Pantazis-Blades, Administrative Representative
  • Kojo Campbell
  • John Egnatios-Beene
  • Jelani Mashariki

Administrative Team

Admissions
  • Christina Pantazis-Blades, Admissions Director
  • Sheila Shaw, Admissions Associate
  • Cullen Girolamo, Communications Coordinator

 

Business Office
  • Lena Lvova, Business Office Associate
  • Annie Ng, Business Office Coordinator
  • Onsy Elshamy, Business Office Coordinator

 

Facilities
  • Joseph Tsiporin, Building Superintendent
  • Eddie Perry, Facilities Coordinator

 

Operations
  • Denese Giordano, Administrative Director
  • Edward Holtby, Front Desk Associate & Basketball Coach
  • Deepjot Sohal, Front Desk Associate
  • Leecia Manning, Special Events Coordinator
  • Sean Brekke, School Operations and Library Coordinator

 

Pedagogy
  • Kristin Mathis, Pedagogical Administrator
  • Lindsay McLaughlin, Pedagogical Coordinator